Kültür

Kültür, çevrenin ve toplumun zaman içerisinde bireye kazandırdıkları ile bireylerin ortak paydalarında birikenlerin tümüdür. Her bilim dalı kendine göre bir kültür tarifi yapar. Örneğin antropolojide kültür, birey yada toplum yaşamının tüm yönlerini ifade ederken; siyaset biliminde daha çok aile sistemi, eğitim ve içeriği ile dil kültürel öğe olarak kabul edilir.

Burada ise kültürün “yerel” olanına yer verilmektedir. Yerel kültürden amaç, bir toplumun belli bir coğrafi alanda elde ettiği birikimlerin tümüdür. Bu birikimler, doğuştan kazanılan ve toplumları ayıran ilkel sınıfsal ayrımları -ırk, renk, cinsiyet gibi- ve sonradan kazanılan statüleri -patron, işçi, memur gibi- değer ölçütü olarak kabul etmez. Bunların hepsinin ortaya koyduğu değerleri esas alır. Bu bağlamda burada aşağıdaki konular yer alacak, bunlara katkılarınızla daha başka konuların da yer alması sağlanabilir.

Bu değerlerin çok uzun yıllarda üretildiğini lütfen unutmayalım, tek bir atasözü, ya da kelimenin bile çok önemli olduğunu bilerek bunları burada paylaşalım:

Atasözleri

Bilmeceler

Deyimler

Kelimeler

Maniler

Hikayeler

Dilbilimsel Çalışmalar

1 yorum

Öztürk ACUNYayın tarihi4:03 pm - Ağu 28, 2012

Sayın Yönetici Erdoğan Bey, benaslen Şavşatlı’yım. Kırklareli’nde Uluslararası öykü ve şiir yarışması düzenlendi. “Biri at biri Eşek” adlı öyküm ilk on içine girdi. Şİmdi 1,2,3. yü belirleyecek internet oylaması yapılmaktadır. 7 Eylül’de sona eriyor. Her il ilçe kendi yazar ve şairini destekliyor. Kampanya yürütüyorlar. Ben de sizin aracılığınızla hemşerilerimin desteğini bekliyor, arıyorum.

Adres şöyle: http://www.gazetetrakya.com/anket/

şimdiden teşekkür eder, saygılar sunarım.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.