SES VE SÜS

Demek alıp gittik birbirimizi ve dokununca sır olan bıçağın keskin zarafetinden taşan büyünün izi kaldı geriye.

Oysa siluetinde, yeryüzünün en görkemli uygarlıklarını kurmuş büyük insanların ruhu ışıldayan bu şehirde geceler bile aydınlık olurdu. Gecelere yaslanıp; kimi acemi ve uçuk hayaller kurar, kimi bu dünyada bir tutsaktan farklı olmadığını düşünür boğazın tepelerine karşılıklı oturmuş o bilge ve ermiş ruhlarla sohbete dalardın. Sonra özgürlüğü özlerdin, ne mehtabın denizde ki meltemle cilveleri, ne sesin ışıkla dansı, ne bin bir çiçek kokularının boğaza çarpıp baş döndüren sarhoş eden büyüsü, ne tarih ve buhur karışımının yıldızlara ulaşan gurur verici letafeti hiçbir şey senin özgürlüğe koşmak isteyen firari ruhunu susturamıyor durduramıyordu

ve sonunda alıp gittik birbirimizi. Ay kan ağladı içimde, sen gidince. Ruhumda gizli gizli yeşeren o çılgın, o deli arzular kanaryalar gibi ansızın kanatlanıp uçtu sonsuza.

Ve, ve ah efendim biliyorsun döndüm döndüm geldim. Ne kaçtım, ne uçtum, ne yürümesini becerebildim. Hangi sofrada simsiyah Afrika hüznüne banılmış ki lokmalarımız, hangi burukluğun ıslak tadına varılmış ki kaburga kemiklerimizin lezzetine dalmışken birbirimizin. Sözüm söz,  her ne kadar bir tarağın dişleri gibi olamıyorsak da, bu kadife kristallerin nev zuhur ve sanal faydasını terk edeceğim. Işığının içime saldığı sonra bıraktığı, tekrar saldığı, tekrar bıraktığı, tekrar saldığı, tekrar bıraktığı ilh. İzi süreceğim.

Bütün zamanların şarkısısın sen

Düşme dudağımdan ölünceye dek

Hasretimsin, gurbetimsin, sılamsın

Yerim, göğüm, yıldızımsın

Sen benim

Yüreğimde yanardağım sen oldun

Gözyaşımsın yanağımda kurudun

Meleğimsin, cananımsın, hurimsin

Ilgıt ılgıt rüzgârımsın

Sen benim

Yeşilimsin, kırmızımsın, mavimsin

Beyazımsın, esmerimsin, sarı’msın

Bakışımsın, gülüşümsün, ruhumsun

Yolum, halim, hallerimsin

Sen benim

Benim sesim, benim sözüm sevgilim

Ölüm, dirim, rengim süsüm sırdaşım

Halden hale, yerden göğe her şeyim

Bütün zamanların şarkısısın sen

Düşme dudağımdan

Ölünceye dek

_______________________________________________________

Ferman KARAÇAM

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.