Erdoğan Kara Kimdir?

1970 Yılının Nisan Ayının on ikisinde Artvin’in Şavşat İlçesi Ciritdüzü Köyünde dünyaya gelmiştir. İlk öğretimini yine aynı köyde Ciritdüzü Köyü İlkokulunda tamamlamıştır. 1978 yılında Ağabeyi Nurbay KARA henüz 13 yaşında iken bir katilin kurşunu ile hayatını kaybetmiştir. Bu ailenin büyük acılar yaşama döneminin başlangıcı olmuştur. 1981 Yılında ilkokul bitince Babası Abbas Kara (Cavit Hoca) Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Bunun üzerine eğitimi hayatına 1 yıl ara vermiş ve ardından eğitimini devam ettirmek için Artvin’deki Yetiştirme Yurduna gitmiştir. Burada Artvin İmam Hatip Lisesi’nde eğitimine başlamış ve devam etmiştir. Yetiştirme yurtlarının ortamına ve şartlarına ancak iki yıl dayanabilmiş, kardeşi de ilkokulunu tamamlayınca ailecek Şavşat İlçe Merkezine taşınmışlardır. Ortaöğrenimine Şavşat İmam Hatip Lisesinde devam etmiştir.

Ortaöğrenimini Şavşat İmam Hatip Lisesinde tamamlamış ancak 1989 yılında Artvin İmam Hatip Lisesinden mezun olmuştur. Aynı yıl Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü kazanmış, bu üniversiteden de 1995 yılında mezun olmuştur. 2 yıl sonra kardeşi Armağan KARA’nın da İstanbul Üniversitesini kazanması üzere ailecek bu defa İstanbul’a göç etmişlerdir. Boğaziçi Üniversitesi onun hayatının ikinci önemli dönüm noktası olmuştur. Burada Türk Dili ve Edebiyatı yanında, Osmanlı Türkçesi, Etimoloji ve Dilbilim üzerinde çalışarak ve Arapça, Farsça, Rusça ve Japonca Dilleri ile ilgilenmiştir.

Aynı yıl bir ihracat firmasında işe başlamış ardından 1997 yılında 8 aylık askerlik görevini Ankara Muhabere Okulunda yapmıştır. Askerlik dönüşü Erdoğan KARA iş hayatına Albaraka Türk Katılım Bankası’nda bütçe ve raporlama uzmanı olarak devam etmiştir. 1999 yılının sonunda buradan ayrılarak Kanal7 Medya Grubu’nda çalışma hayatını devam ettirmiştir.

Babasının 1981 yılında vefatından sonra baba yadigarı olarak kalan kereste atölyesini kardeşiyle İstanbul’a göç edinceye kadar çalıştırmışlar böylece bir eğitimle beraber iş hayatını da devam ettirmiştir. Üniversite yıllarında da yarı zamanlı işlerde çalışmaya devam etmiştir.

Üniversiteden mezun olduktan sonra da Türk Dili üzerine akademik çalışmalar yapmak istemiş ancak dönemin akademik çevresi buna pek müsaade etmemiştir. Özellikle partizan yapılar tam anlamıyla buna engel olmuştur. Akademik çalışmalar yapamayacağını anlayınca iş hayatına yönelmiş ve daha çok finansal işler ile ilgilenmiştir. Sürekli Basın Kartı sahibi de olan Erdoğan KARA, Türk Dili ve Edebiyatı üzerine çalışmalar yapmış ve değişik konularda şiirler yazmıştır.

2009 Yılında İstanbul Beykent Üniversitesi, İşletme Fakültesi, Uluslararası Ekonomi Politik ve İşletmecilik Enstitüsünde yüksek lisansa başlamış ancak, o dönemde çalıştığı kurumda yaşanan sıkıntılar nedeniyle “Bilgi Toplumu ve Medya” başlıklı tezini sunamamıştır.

Profesyonel hayatının büyük bir kısmını finans ve medya ağırlıklı devam ettirmektedir. Damla, Emre ve Emir adında 3 çocuğu vardır.

Gezmek ve yazmak en büyük iki tutkusudur. Bunların dışında fotoğraf çekmek, kültür çalışmalarına katılmak da hobileri arasında yer almaktadır.